ELUKUNST
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Otsi
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» Kõigile, kõigile, kõigile
Kitsekestest ja kojameestest EmptyTeis Märts 01, 2011 2:30 am by Lea

» Õnnepangast leidsin midagi, kedagi
Kitsekestest ja kojameestest EmptyKolm Okt 27, 2010 10:06 pm by Vello

» Elukunsti foorumi statistika
Kitsekestest ja kojameestest EmptyKolm Okt 27, 2010 5:48 pm by Admin

» MTÜde koolitus
Kitsekestest ja kojameestest EmptyKolm Okt 06, 2010 10:06 pm by Valdo

» Tartu Ettevõtlusnädal 4.-8.okt 2010!
Kitsekestest ja kojameestest EmptyReede Sept 24, 2010 3:40 am by Õnne

» Vello pöördumisest
Kitsekestest ja kojameestest EmptyTeis Sept 07, 2010 10:42 pm by alarrandal

» Eesti kokkuhoidlikust mõttemaailmast.
Kitsekestest ja kojameestest EmptyTeis Sept 07, 2010 10:40 pm by alarrandal

» Vot mis tehakse
Kitsekestest ja kojameestest EmptyLaup Juul 10, 2010 2:24 am by alarrandal

» Kas profiilile saaks pilte lisada endast ?
Kitsekestest ja kojameestest EmptyTeis Juun 22, 2010 2:38 am by Vello

Affiliates
free forum


Kitsekestest ja kojameestest

3 posters

Go down

Kitsekestest ja kojameestest Empty Kitsekestest ja kojameestest

Postitamine  agu Reede Apr 30, 2010 4:15 pm

Hiljuti kuulsin mõistujuttu ilma elust viimasel aastal.
Erakordne aeg oli, enneolematult paks lumi. Kõigile oli see raske - keskmisele kodanikule, aga iseäranis eramaja omanikule linnas ja veel rohkem kitsekestele metsas. Arvatakse et neljandik osa kitsekestest on üldse pakus lume tõttu väsimuse ja külma käes otsa saanud, koerte koerte ette jäänud.
Natuke ootamatu on loodusteaduslik lähenemine. Loodusehoidjad seletavad, et inimene ei tohi kitsekeste probleemidesse vahele segada - ei ole hea hakata aitama viletsamaid. Las surevad vähejõudsad isendid välja, see teeb kitsetõule ainult head.

Siit läheb otsene (tegelt mitmetähenduslik) analoog masu ja töötute manu.
Meedia, riigiametid ja selle järel kogu üldsus jookseb klapperjahti töötute-kitsekeste järel - tööle, tööle, tööle!
Metoodilised arutelud käivad, et kuidas panna kirsekesed superkitse kombel mõtlema.

Ometi on sõrmedel rehekendatav, et 90 tuhandest töötust suudab aasta jooksul võidelda ennast tööorjusse vaid 40-50 tuhat. Sinnajõudjate arv ei sõltu palju töötute mõtteviisist või aktiivsusest, vaid teatud laiema taustaga olekunäitajatest, sh reaalselt võimalikest töökohtadest.

Mis saab nendest, kes ei mahu tööturule lähemal ajal ega selles elus üldse enam mitte?
Kui väljapääs kitsas, siis on oluline mitte tekitada paanikat. Igas tsiviilkaitse kursuses korratakse seda..
Mitte tekitada paanikat. Veel enam kroonilist aastatepikkust paanikat.
Inimesel on mõnikord vabadus valida kitse asemele - üks kõik kas kõhna või kangelaskitse asemele - kojamehe roll, siis pole lumeoludes vaja koondamist karta.

Muidugi - töökohti saab tekitada majandusväliselt, poliitiliselt. Senine Eesti ehe parempoolne elukorraldus arenebki praegu kahesisuseks sotsiaalseks riigiks (parempoolne retoorika + tänasest massilisem tööhõive vasakpoolsete skeemide kohaselt). Meie idanaaber rakendab sellist riiki ammu, seal on tööpuudus 4%. Võib arvata, et pisikeses Eestis kujuneb selline korraldus nutusemaks, kui suhteliselt avara siseturu ja teiste ressurssidega Venes.

Ma ei kutsu üles liikumisele - KÕIK KITSED KOJAMEESTEKS! Selline loosung oleks üleliia kandiline, sellist on juba kogetud.
Kitsekeste kujund on praeguse inimgloobuse mudeli jaoks liiga vähe olulist siduv. Mõtelgem edasi.


Viimati muutis seda agu (Reede Apr 30, 2010 9:23 pm). Kokku muudetud 2 korda

agu

Postituste arv : 86
Join date : 27/09/2009

Tagasi üles Go down

Kitsekestest ja kojameestest Empty Re: Kitsekestest ja kojameestest

Postitamine  Lea Reede Apr 30, 2010 4:46 pm

silma jäi mõte "ei ole hea hakata aitama viletsamaid". inimest saab abistada ainult siis, kui ta seda ise soovib. paraku vahel soovitakse seda abi ka sellisel kujul, et teha tema eest ära asju, milleks ta on ise suuteline. loodan, et meid siiski loomariigist eristavad mõned asjaolud ja pakutakse abi võimalused neile, kes seda soovivad. muidugi kui inimene on paanikas, siis ta ei tea isegi mida ta soovib. tegelikult muidugi rahuneda ja paanikast välja tulla.

Lea

Postituste arv : 30
Join date : 08/12/2009

Tagasi üles Go down

Kitsekestest ja kojameestest Empty Re: Kitsekestest ja kojameestest

Postitamine  alarrandal Püh Mai 02, 2010 6:34 pm

njah. Meenub vana hea ütlemine "aita ennast ise, siis aitab Sind ka Jumal". Kipume seda pahatihti ära unustama, ja siis tekivadki probleemid. Ma tegelikult vaidleks Leale natuke vastugi: asi pole mitte selles, et ei taheta lasta ennast aidata, vaid tahetakse, et aidataks just nimelt ühel kindlal viisil. Meenutan MOBI Elva üritust: härrasmees, kes lahkus üsna alguses, andis igati mõista, et ainus, mis teda ürituse juures huvitab, on kohene töölesaamine. Ehk siis: andke mulle tööd ja kohe, mitte ärge seletage, mida ja kuidas ma saaksin teha selleks, et tööle saada.

Mis Agu nimetatud paanikasse puutub, siis minu jaoks seostub see just sama jutuga, millest Koostöökojaski rääkisin: kaugemasse tulevikku vaatamine. Reet võttis selle ilusti kokku sõnadega "õppida unistama". Kui sul on palju tegemist, ei jää unistamiseks ja kaugemale vaatamiseks aega. Aga see aeg tuleks võtta, kaugemale vaatamine aitab ka lähedal, otse nina ees seisvaid asju selgemaks saada. Ja paanika väheneb. Ning tekivad uued võimalused abi saada. Tegelikult, sõna "abi" ole vast kõige parem, ma kasutaksin sõna "tugi". Abi eeldab seda, et keegi annab mulle midagi, teeb minu eest midagi, aitab mul midagi teha või saavutada. Tugi aga, et keegi toetab mind selles, mida MINA ISE teen. Toetamise juures on kindlasti ka abistamisel oma koht, kuid peamine on siiski toetus ja ISE tegemine.

Võin muidugi alati eksida.

alarrandal

Postituste arv : 34
Join date : 21/01/2010
Age : 55
Asukoht : Tartu

http://www.alarrandal.org

Tagasi üles Go down

Kitsekestest ja kojameestest Empty Re: Kitsekestest ja kojameestest

Postitamine  Sponsored content


Sponsored content


Tagasi üles Go down

Tagasi üles


 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele